Seminarium: Kvalitet i APL utomlands
- Målgrupp:
- Skolledare och lärare med ansvar för internationaliseringsarbete eller APL utomlands
- Tid:
- 27 oktober kl 09:00 till- kl 15:30
- Plats:
- World trade center, Stockholm
- Arrangör:
- Universitets- och högskolerådet (UHR) och Nationella yrkesutbildningsteamet för Erasmus+
- Kontakt:
- Linda Nilsson, ecvet@uhr.se
- Pris:
- Ingen kostnad
- Sista anmälan:
- 20 oktober
Konferensen vänder sig till dig som vill få inspiration, exempel och metoder för hur du och din arbetsgrupp kan arbeta konkret med internationalisering och APL utomlands. Anmäl dig senast den 20 oktober.
Syftet med konferensen är att dela kunskap om hur internationell praktik kan kvalitetssäkras och genomföras som en del av den ordinarie utbildningen.
Under konferensen får du som deltagare ta del av stöddokument, dela erfarenheter och lyssna till inspirerande exempel på hur en organisation kan arbeta före, under och efter en praktikperiod utomlands. Under dagen får du även veta mer om riskbedömning av praktikplatser och varför man bör göra en kartläggning av praktikplatsen innan man skickar iväg elever/ studerande.
Du får också veta mer om hur ett lärandeavtal kan formuleras, samt hur Europass kan användas.
Läs mer om Europass på UHR:s webbplats.
Om anmälan
Anmälan till seminariet Kvalitet i APL utomlands 27 oktober
Sista anmälningsdag 20 oktober, välkommen med din anmälan!