Impact of Erasmus+ Placements on Higher Education
Seminariet på Cypern syftar till att ta sig an både möjligheterna, men också utmaningarna med praktik inom mobilitetsprojekten under programperioden 2021–2027. Seminariet riktar sig till högre utbildning, ansök om en plats senast 5 juli.
Tid: 31 oktober–2 november 2023
Plats: Paphos, Cypern
Målgrupp: Erasmus+-koordinatorer med minst två års erfarenhet av att genomföra praktik inom ramen för Erasmus+.
Utbildningsområde: Högre utbildning
Antal platser för deltagare från Sverige: 3 (tre)
Organisatör: Det nationella kontoret för Erasmus+ i Cypern
Om seminariet
Målet med seminariet är att stärka kvalitén i genomförandet av praktik samt att dela goda erfarenheter mellan lärosäten, nationella Erasmus+-kontor och studentorganisationer. Önskemålet är även att ta fram en handlinsplan för praktik av hög kvalitet på institutionsnivå och i nationell kontext. Särskild fokus kommer att ges blandade praktikperioder och fysisk praktik för studerande med färre möjligheter.
60 europeiska deltagare förväntas delta.
Mer information om seminariet Impact of Erasmus+ Placements på webbplatsen SALTO
Ansök om en plats
Skicka in din ansökan senast 5 juli 2023
Ansök till seminariet Impact of Erasmus+ Placements
Så fungerar det
Seminarierna arrangeras utifrån olika teman och är runt tre dagar långa. Ett visst antal platser är reserverade för varje land.
Läs mer om Erasmus+ kontaktseminarier
Frågor?
Har du frågor, kontakta oss på tca@uhr.se