Lyssna

Våra eTwinningambassadörer

Våra eTwinningambassadörer fortbildar och inspirerar er genom presentationer och workshops.

Det är kostnadsfritt för er att boka in en ambassadör. Dock måste ni vara minst åtta personer på en presentation.

Ambassadörerna kan också ge individuellt stöd i att komma igång med ett projekt eller stödja er som redan är inne i ett projekt, också det kostnadsfritt.

eTwinningambassadörer

Förskola

Karin Ceder

Karin Ceder

Förskolelärare, 4-5-åringar,
Böle förskola i Piteå kommun.
Kontakt: karin.ceder@pitea.se

Anna-Carin Fasting

Anna-Carin Fasting.

Ateljerista, Smultronställets förskola, Gävle.
Kontakt: anna-carin.fasting@gavle.se

Anna-Carin Fasting berättar om ett av sina projekt inom internationellt digitalt samarbete

Låg- och mellanstadiet

Sofia Burger

eTwinningambassadör Sofia Burger.jpg

Grundskollärare och förstelärare i Örebro kommun. Jobbar på Adolfsbergsskolan F-6 och undervisar i alla ämnen utom idrott.
Kontakt: sofia.burger@orebro.se

Natasa Kolarevic

Natasa Kolarevic

Specialpedagog på Tullgårdsskolan, Stockholm
Kontakt: natasa.kolarevic@edu.stockholm.se

Högstadiet

Ann-Sofi Forssell

Lärare, Hedda Wisingskolan, Härnösand.
Kontakt: ann-sofi.forssell@harnosand.se

Ann-Sofi Forssell berättar om ett av sina projekt inom internationellt digitalt samarbete

Emelie Hahn

Emelie Hahn

Undervisar i tyska och SO-ämnen, är IKT-pedagog och utvecklingsgruppsledare på Gränbyskolan som är en 6-9-skola i Uppsala. Har drivit och driver flera projekt inom eTwinning.
Kontakt: emelie.hahn@skola.uppsala.se

Gabriela Petre Broman

Gabriela Petre Broman

Lärare i matematik, teknik och NO-ämnen 7-9 på Rutsborgskolan i Bjärred, Lomma kommun.
Kontakt: gabriela.petrebroman@edu.lomma.se 

Sanna Vikström

Lärare i engelska och franska på Grubbeskolan, Umeå.
Kontakt: sanna.vikstrom.2@umea.se

Sanna Vikström berättar om ett av sina projekt inom internationellt digitalt samarbete

Gymnasiet

Anna Thorstensson

Anna Thorstensson

Gymnasielärare och förstelärare. Undervisar i samhällskunskap, historia samt är UF-lärare vid SG Södra Viken, Sunne.
Kontakt: anna.thorstensson@sunne.se 

Birgitta Flodén

Birgitta Flodén

Tidigare engelsk- och tysklärare samt IKT-pedagog med erfarenhet av eTwinningprojekt sedan år 2007.
Kontakt: musikal.mentor@hotmail.com

Jacob Pettersson

Jacob_Petterson_eTwinningambassadör.jpg

Gymnasielärare och förstelärare. Undervisar i spanska och franska. Procivitas Gymnasium, Helsingborg. Kontakt: jacob.pettersson@procivitas.se 

Lärarutbildare

Georgia Wilhelmsson

Georgia Wilhelmsson

Universitetsadjunkt i engelska, lärarutbildare på Högskolan Väst.
Kontakt: georgia.wilhelmsson@hv.se

Internationella koordinatorer

Annie Bergh

Annie Bergh

Utvecklingssekreterare, internationalisering.
Kontakt: annie.bergh@malmo.se

Johan Eggers

Johan Eggers

Fritidspedagog, internationell koordinator i Karlskrona
Rödeby skola, Karlskrona.
Kontakt: johan.eggers@skola.karlskrona.se